www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Interaktywne Centrum Bajki i Animacji – wyniki konkursu

 

Fot. I nagroda


Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma powstać przy znanym doskonale każdemu Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W założonym w 1947 roku SFR narodzili się Reksio, Bolek i Lolek, Marceli Szpak, Miś Kudłatek, a także Baltazar Gąbka i Szpieg z Krainy Deszczowców. Teraz wszyscy bohaterowie znanych bajek mają „zamieszkać” w nowoczesnym muzeum i cieszyć kolejne pokolenia dzieci.

Fot. I nagroda

Fot. I nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powstanie według projektu, wyłonionego w drodze konkursu SARP. Pierwszą nagrodę jury przyznało propozycji, nadesłanej przez pracownie Nizio Design International i MWE sp. z o.o., Warszawa. Szef tego zespołu, Mirosław Nizio znany jest z muzealnych realizacji. To on ze swoim zespołem zaprojektował m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu czy interaktywną, multimedialną ekspozycję stała w Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich.

Fot. I nagroda

Fot. I nagroda

Tematem konkursu na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej była nie tylko wizja architektoniczna siedziby placówki, ale też koncepcja scenariusza wystawy. Architekci musieli zaproponować nie tylko zespół zabudowy (nowej połączonej z istniejącymi budynkami Studia Filmów Rysunkowych), plan zagospodarowania terenu wokół budynków, ale też opracować – jak to ujęto w regulaminie - „przekształcenie istniejących struktur budowlanych, aby powstała przestrzeń dla rozszerzenia działalności muzealno-wystawowej w dziedzinie animacji poprzez realizację scenariusza wystawy”. Jednym z załączników do regulaminu konkursu był wykaz eksponatów, jakimi dysponuje SFR i które mogły posłużyć do tworzenia przyszłej wystawy. Były to nie tylko projekty plastyczne znanych z bajek postaci i scenografie, czy taśmy celuloidowe z namalowanymi rysunkami, ale i sprzęt, dzięki któremu filmy rysunkowe powstawały – m.in. kamery poklatkowe, stoły do filmowania, stoły do montażu itp.

Fot. I nagroda

Fot. II nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powstanie według projektu zespołu w składzie: arch. Mirosław Nizio, arch. Bartłomiej Terlikowski, mgr inż. Zbigniew Koc, arch. Daniel Jurkiewicz, arch. Łukasz Boniewski. Według jury to właśnie wspólna wizja biur Nizio Design International i MWE sp. z o.o. z Warszawy okazała się najlepsza. W opinii sądu konkursowego zapisano, że nagrodę przyznano w szczególności za „artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową, za stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne i za dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej”.

Fot. II nagroda

Fot. II nagroda

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej w ciekawy sposób zaprojektowała także pracownia Riegler Riewe. Zespół w składzie: Prof. Arch. Dipl.-Ing. Roger Riewe, Arch. Dipl.-Ing. Mikołaj Szubert-Tel, arch.Paulina Kostyra-Dzierżęga, arch. Paweł Skóra, stud. Karolina Fonfara, mgr inż. Wojciech Wilczek, Jarema Szender, Magdalena Starzec,
Sławomir Mazan otrzymał w konkursie drugą nagrodę, przyznaną m.in. za „trafne minimalistyczne rozwiązanie architektoniczne bryły z poszanowaniem istniejącego obiektu zabytkowego. Za klasyczne połączenie formy historycznej z nową zabudową”.
Trzecia nagroda w konkursie na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku – Białej powędrowała do Krakowa, do pracowni KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c..

Fot. II nagroda

Fot. III nagroda

Fot. III nagroda


Fot. III nagroda

 

Źródło informacji: sarp.katowice.pl
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »

 Polskie biuro zwycięzcą Crea Awards. Twórcze umysły z 40 krajów podzieliły się swoimi...
Modelowy dom jednorodzinny - wyniki. Jury konkursu studenckiego na opracowanie modelowego domu jednorodzinnego...
Wyniki konkursu Futuwawy. Konkurs był inauguracją działania portalu, który nadal gromadzi...
Wyniki konkursu Mister Architektury 2010 – 2011. Fot. Amfiteatr w Opolu W dniach 16 i...
Wyniki Regionalnego Przeglądu Architektury BAZA RPA'12. 11 października 2012 we wrocławskim Muzeum Architektury ogłoszone...
Skrzyżowanie ulic K.Wielkiego i Świdnickiej - wyniki konkursu. Rozstrzygając konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania terenu...
Najlepszy projektem grzebowiska dla zwierząt. Koncepcja Pawła Skóry z Bydgoszczy okazała się najlepszy...
Konkurs „Zmień wizję w projekt” rozstrzygnięty. Fot. Budynek usługowo-biurowy dla Oddziału Banku GBS w...
Kadry modernizmu - wyniki. Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego "Kadry modernizmu" edycja 2012,...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt