Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


LafargeHolcim Awards: Architektura przyszłości i zrównoważone budownictwo

 

Czas czytania: ~5 min


Budynki, które powstają z poszanowaniem dla idei zrównoważonego rozwoju to przyszłość architektury i całej branży budowlanej.

 

5LUgrvUxETgQRWjxZWP4BKev9wiHE6WvZD53LRYzKEYYeIOt0QHN2u2T50pI_szkola-haiti-collage.jpg

Budynki, które powstają z poszanowaniem dla idei zrównoważonego rozwoju to przyszłość architektury i całej branży budowlanej. Nowoczesne projekty architektoniczne powinny być nie tylko przyjazne środowisku, ale również odpowiedzialne społecznie. Obcowanie z dobrą architekturą ma pozytywny wpływ na ludzi, ich zdrowie i samopoczucie. Ważne są zarówno estetyka jak i funkcjonalność, które wpływają na każdą sferę życia. Autorzy projektów promujących zrównoważone budownictwo już po raz piąty mogą zgłosić się do udziału w międzynarodowym konkursie architektonicznym LafargeHolcim Awards i zdobyć atrakcyjne nagrody w wysokości nawet 150 tysięcy dolarów.

Zrównoważony rozwój
Koncepcja „sustainability” - zrównoważonego rozwoju ma współcześnie znaczenie szersze niż tylko to związane z dbaniem o środowisko naturalne. „W czasach, kiedy budynki odpowiadają za niemal 33% światowego zużycia energii końcowej, potrzebne są systemowe i długofalowe działania, pomagające budować przyjazne miasta. Ważne są edukacja i uświadamianie mieszkańców metropolii i miasteczek, że podejmując świadome wybory dotyczące charakteru miejsc, w których żyjemy: materiałów budowlanych, poziomu zużycia energii i zasobów, mamy wpływ na przyszłe pokolenia i przyczyniamy się do ekologicznie odpowiedzialnego rozwoju.” - przekonuje Jolanta Bosca z WSPÓLNIE - Fundacji LafargeHolcim, która jest koordynatorem konkursu LafargeHolcim Awards w Polsce. Każdy człowiek kształtuje wokół siebie przestrzeń, ale też przestrzeń, która nas otacza, kształtuje ludzi. Architektura może sprzyjać atmosferze kreatywności, budowaniu i rozwijaniu relacji międzyludzkich i społecznych więzi, dodawać energii, jednym słowem poprawiać komfort życia. W zależności od tego, w jakiej przestrzeni żyjemy na co dzień, nasze życie może być mniej lub bardziej wygodne, mniej lub bardziej przyjemne. W międzynarodowym konkursie architektonicznym nagradzane są projekty, które poprawiają jakość życia, takie jak chociażby otwarta szkoła na Haiti projektu polskiego architekta Macieja Siudy – laureata wyróżnienia w IV edycji konkursu.

W tym projekcie jury konkursu doceniło stworzenie środowiska przyjaznego dzieciom, pełnego tajemnic i niespodzianek, pobudzającego dziecięcą kreatywność i wyobraźnię. Podkreśliło innowacyjne podejście architekta do szkoły jako rodzaju miasta z klasami lekcyjnymi formującymi sąsiadujące ze sobą grupy, zapewnienie możliwości nauczania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz oraz wykorzystanie współpracy różnych partnerów dla realizacji projektu w kraju potrzebującym wsparcia.

Konkurs architektoniczny LafargeHolcim Awards
W V edycji konkursu LafargeHolcim Awards mogą wziąć udział architekci, urbaniści, planiści, inżynierowie, przedsiębiorcy i firmy budowlane, którzy swoje projekty architektoniczne zgłoszą najpóźniej do 21 marca 2017 roku. O nagrody i wyróżnienia rywalizować będą autorzy projektów z dziedziny architektury i architektury krajobrazu, urbanistyki, planowania, technologii, inżynierii lądowej i materiałowej.
Konkurs podzielony jest na 2 kategorie. W Kategorii Głównej przyjmowane są wyłącznie zgłoszenia w zaawansowanej fazie projektowania i możliwe do realizacji albo takie, których proces realizacji już trwa (warunkiem koniecznym jest, aby prace budowlane nie rozpoczęły się przed 4 lipca 2016 roku.) W kategorii Nowe Pokolenie przyjmowane są projekty młodych architektów, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Tu najważniejsza jest innowacyjna idea, bez względu na prawdopodobieństwo realizacji.
Prace zgłaszane są w 5 regionach: Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja i Pacyfik oraz Bliski Wschód i Afryka. Wybór regionu zależy od miejsca, w którym projekt ma być zrealizowany, bez względu na narodowość autora lub autorów. Zwycięzcy w regionach walczą o nagrodę główną w wysokości 150 tys. dolarów w konkursie globalnym. W Kategorii Głównej regionalni zwycięzcy nagród Złotej, Srebrnej i Brązowej wygrywają odpowiednio 100 tys., 50 tys. i 30 tys. dolarów, a wyróżnieni po 20 tys. dolarów. W kategorii Nowe Pokolenie można zdobyć od 10 tys. do 25 tys. dolarów. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 2 miliony dolarów.

“Poprzez konkurs LafargeHolcim Awards chcemy inspirować architektów do tworzenia i realizowania projektów nie tylko zachwycających estetyką, ale również funkcjonalnych, społecznie odpowiedzialnych, zmieniających nasz świat na lepsze.” – przekonuje Kinga Walczyńska z WSPÓLNIE - Fundacji LafargeHolcim, która jest koordynatorem konkursu LafargeHolcim Awards w Polsce.

Organizatorem konkursu jest fundacja LafargeHolcim Fundation for Sustainable Construction powołana do życia w 2003 roku przez firmę LafargeHolcim – światowego lidera w produkcji cementu, kruszyw i betonu, operującego w ponad 90 krajach. Zgłoszenia do udziału w V edycji konkursu przyjmowane będą do 21 marca 2017 roku za pomocą specjalnego formularza na stronie www.lafargeholcim-awards.org/enter. Rozpatrywane są wyłącznie zgłoszenia w języku angielskim.

Patronat nad V edycją konkursu LafargeHolcim Awards objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich – SARP.

Szczegółowe informacje na temat kryteriów oceny prac konkursowych, laureatów minionych edycji konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronach: www.lafargeholcim-awards.org/awards oraz www.fundacjawspolnie.pl.

N6p0jnQf9gcOCWPE1kMWWYUH676DWPq2tcocoKEg8Bp6puEM7ktlUfvUuQEX_1601-lha-and-icon-cmyk.jpg

Kontakt w sprawie konkursu: [email protected]

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera