Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


LafargeHolcim Awards: Architektura przyszłości i zrównoważone budownictwo

 

Czas czytania: ~5 min


Budynki, które powstają z poszanowaniem dla idei zrównoważonego rozwoju to przyszłość architektury i całej branży budowlanej.

 

5LUgrvUxETgQRWjxZWP4BKev9wiHE6WvZD53LRYzKEYYeIOt0QHN2u2T50pI_szkola-haiti-collage.jpg

Budynki, które powstają z poszanowaniem dla idei zrównoważonego rozwoju to przyszłość architektury i całej branży budowlanej. Nowoczesne projekty architektoniczne powinny być nie tylko przyjazne środowisku, ale również odpowiedzialne społecznie. Obcowanie z dobrą architekturą ma pozytywny wpływ na ludzi, ich zdrowie i samopoczucie. Ważne są zarówno estetyka jak i funkcjonalność, które wpływają na każdą sferę życia. Autorzy projektów promujących zrównoważone budownictwo już po raz piąty mogą zgłosić się do udziału w międzynarodowym konkursie architektonicznym LafargeHolcim Awards i zdobyć atrakcyjne nagrody w wysokości nawet 150 tysięcy dolarów.

Zrównoważony rozwój
Koncepcja „sustainability” - zrównoważonego rozwoju ma współcześnie znaczenie szersze niż tylko to związane z dbaniem o środowisko naturalne. „W czasach, kiedy budynki odpowiadają za niemal 33% światowego zużycia energii końcowej, potrzebne są systemowe i długofalowe działania, pomagające budować przyjazne miasta. Ważne są edukacja i uświadamianie mieszkańców metropolii i miasteczek, że podejmując świadome wybory dotyczące charakteru miejsc, w których żyjemy: materiałów budowlanych, poziomu zużycia energii i zasobów, mamy wpływ na przyszłe pokolenia i przyczyniamy się do ekologicznie odpowiedzialnego rozwoju.” - przekonuje Jolanta Bosca z WSPÓLNIE - Fundacji LafargeHolcim, która jest koordynatorem konkursu LafargeHolcim Awards w Polsce. Każdy człowiek kształtuje wokół siebie przestrzeń, ale też przestrzeń, która nas otacza, kształtuje ludzi. Architektura może sprzyjać atmosferze kreatywności, budowaniu i rozwijaniu relacji międzyludzkich i społecznych więzi, dodawać energii, jednym słowem poprawiać komfort życia. W zależności od tego, w jakiej przestrzeni żyjemy na co dzień, nasze życie może być mniej lub bardziej wygodne, mniej lub bardziej przyjemne. W międzynarodowym konkursie architektonicznym nagradzane są projekty, które poprawiają jakość życia, takie jak chociażby otwarta szkoła na Haiti projektu polskiego architekta Macieja Siudy – laureata wyróżnienia w IV edycji konkursu.

W tym projekcie jury konkursu doceniło stworzenie środowiska przyjaznego dzieciom, pełnego tajemnic i niespodzianek, pobudzającego dziecięcą kreatywność i wyobraźnię. Podkreśliło innowacyjne podejście architekta do szkoły jako rodzaju miasta z klasami lekcyjnymi formującymi sąsiadujące ze sobą grupy, zapewnienie możliwości nauczania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz oraz wykorzystanie współpracy różnych partnerów dla realizacji projektu w kraju potrzebującym wsparcia.

Konkurs architektoniczny LafargeHolcim Awards
W V edycji konkursu LafargeHolcim Awards mogą wziąć udział architekci, urbaniści, planiści, inżynierowie, przedsiębiorcy i firmy budowlane, którzy swoje projekty architektoniczne zgłoszą najpóźniej do 21 marca 2017 roku. O nagrody i wyróżnienia rywalizować będą autorzy projektów z dziedziny architektury i architektury krajobrazu, urbanistyki, planowania, technologii, inżynierii lądowej i materiałowej.
Konkurs podzielony jest na 2 kategorie. W Kategorii Głównej przyjmowane są wyłącznie zgłoszenia w zaawansowanej fazie projektowania i możliwe do realizacji albo takie, których proces realizacji już trwa (warunkiem koniecznym jest, aby prace budowlane nie rozpoczęły się przed 4 lipca 2016 roku.) W kategorii Nowe Pokolenie przyjmowane są projekty młodych architektów, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Tu najważniejsza jest innowacyjna idea, bez względu na prawdopodobieństwo realizacji.
Prace zgłaszane są w 5 regionach: Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja i Pacyfik oraz Bliski Wschód i Afryka. Wybór regionu zależy od miejsca, w którym projekt ma być zrealizowany, bez względu na narodowość autora lub autorów. Zwycięzcy w regionach walczą o nagrodę główną w wysokości 150 tys. dolarów w konkursie globalnym. W Kategorii Głównej regionalni zwycięzcy nagród Złotej, Srebrnej i Brązowej wygrywają odpowiednio 100 tys., 50 tys. i 30 tys. dolarów, a wyróżnieni po 20 tys. dolarów. W kategorii Nowe Pokolenie można zdobyć od 10 tys. do 25 tys. dolarów. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 2 miliony dolarów.

“Poprzez konkurs LafargeHolcim Awards chcemy inspirować architektów do tworzenia i realizowania projektów nie tylko zachwycających estetyką, ale również funkcjonalnych, społecznie odpowiedzialnych, zmieniających nasz świat na lepsze.” – przekonuje Kinga Walczyńska z WSPÓLNIE - Fundacji LafargeHolcim, która jest koordynatorem konkursu LafargeHolcim Awards w Polsce.

Organizatorem konkursu jest fundacja LafargeHolcim Fundation for Sustainable Construction powołana do życia w 2003 roku przez firmę LafargeHolcim – światowego lidera w produkcji cementu, kruszyw i betonu, operującego w ponad 90 krajach. Zgłoszenia do udziału w V edycji konkursu przyjmowane będą do 21 marca 2017 roku za pomocą specjalnego formularza na stronie www.lafargeholcim-awards.org/enter. Rozpatrywane są wyłącznie zgłoszenia w języku angielskim.

Patronat nad V edycją konkursu LafargeHolcim Awards objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich – SARP.

Szczegółowe informacje na temat kryteriów oceny prac konkursowych, laureatów minionych edycji konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronach: www.lafargeholcim-awards.org/awards oraz www.fundacjawspolnie.pl.

N6p0jnQf9gcOCWPE1kMWWYUH676DWPq2tcocoKEg8Bp6puEM7ktlUfvUuQEX_1601-lha-and-icon-cmyk.jpg

Kontakt w sprawie konkursu: [email protected]

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera