www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu otwarte

 

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstało na terenie jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych kompleksów poprzemysłowych na Dolnym Śląsku, czyli dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia. Poddany rewitalizacji obszar objął powierzchnię 4 hektarów, na których znajduje się 16 zabytkowych budynków. To ogromne przedsięwzięcie, aby zamienić tak duży teren poprzemysłowy w zupełnie nową, atrakcyjną dla różnych grup użytkowników przestrzeń.

Projekt rewitalizacji pokopalnianego terenu opracował Mirosław Nizio ze swoimi współpracownikami z pracowni Nizio Design International. Projektanci mają na koncie wiele specyficznych, wyjątkowych obiektów, łączących w sobie historię i kulturę. Najgłośniejszym jest oczywiście ekspozycja stała w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ale Mirosław Nizio zaprojektował też Świętokrzyski Sztetl, Miejsce pamięci „Kamienne Piekło-KL Gross-Rosen”, Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Projekt Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstał w 2009 roku; teraz obiekt jest już czynny. „Budowlany etap inwestycji sfinalizowany został w listopadzie 2014 r. Do dyspozycji zwiedzających oddano wówczas część z kilkunastu pokopalnianych obiektów wchodzących w skład historycznego kompleksu KWK Julia. Goście odwiedzający Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mogą już oglądać zrewitalizowane budynki nr 1, 3, 5, 6 i 17” - informuje zespół Nizio Design International.

Każdy z wyremontowanych i zaadaptowanych do nowych celów budynków Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu pełni inne funkcje. W budynku nr 1 swoją siedzibę ma obecnie Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych. Są tu sale widowiskowe, sala taneczna, przebieralnie, pokoje dla instruktorów czy reżyserów. Na ostatnim piętrze ulokowana jest pierwsza część projektowanej przez NDI ekspozycji – przestrzennej instalacji obrazującej górniczy szlak turystyczny. W budynku nr 3, czyli w hali dawnej kuźni będzie można oglądać specjalnie zaprojektowaną dla tego obiektu ekspozycję zabytkowych maszyn górniczych – podobnie jak w Muzeum Historii Żydów Polskich, i ta ekspozycja będzie multimedialna, połączy tradycyjne eksponaty z projekcjami, dotykowymi ekranami itp. Budynek nr 5, czyli dawna siedziba Starej kotłowni, przekształcona została w Centrum Wystaw Czasowych.


Jedną z głównych atrakcji Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu jest zrewitalizowana Wieża Chłodnicza. Mirosław Nizio zamienił ją w Wieżę Ekologiczną. Tak jest ona opisywana: „25-metrowa przeszklona struktura, wypełniona zostanie zielonymi zwojami roślinnymi pnącymi się na sam szczyt ekologicznej wieży. Otulające konstrukcję szkło nocą zyskuje wyjątkową oprawę w postaci zaprojektowanego przez NDI oświetlenia. Wnętrze Wieży Ekologii zostało zaplanowane jako przestrzeń ekspozycyjna. Prezentowane tu będą zagadnienia związane z wodą i ekologią, np. wystawy dotyczące gospodarki wodnej regionu, źródeł wód pitnych i leczniczych w rejonie Wałbrzycha, współczesnych problemów związanych z globalnym ociepleniem itp”.

Prace, związane z rewitalizacją Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu wciąż trwają. Poza remontem i adaptacją do nowych funkcji zabytkowych budynków teren pokopalniany zamienia się w ogromną przestrzeń publiczną, oferującą zwiedzającym miejsca do wypoczynku, zabawy, rekreacji. Jedno z takich miejsc powstanie na... hałdzie, która zamieni się w teren zielony, połączony z parkiem rozrywki dla dzieci.

Przy wejściu na teren Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu powstanie „Welcome Center” , pawilon, w którym będzie można kupić bilet wstępu na teren Starej Kopalni, ale też napić się kawy i zasięgnąć informacji o turystycznej ofercie Aglomeracji Wałbrzyskiej. Powstanie on w wyniku przebudowy dawnego budynku sztygarówki, która obita specjalnie zaprojektowaną ażurową siatką wykonaną z cynkowo-tytanowej stali zyska zupełnie nowy charakter.

Jak piszą projektanci, „docelowo na terenie kompleksu znajdą się obok niekomercyjnych obiektów o charakterze muzealnym, dedykowanych stałym i czasowym ekspozycjom, sali edukacyjnych i warsztatowych, także budynki, gdzie prowadzona będzie działalność komercyjna, np. restauracja stylizowana na górniczą kantynę. W Starej Kopalni przestrzenie do działalności ma m.in. Centrum Ceramiki. Powstanie tu też Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa oraz Muzeum Geologii”.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu (rewitalizacja KWK „Julia”)
Lokalizacja: Wałbrzych, ul. Wysockiego 28
Inwestor: Gmina Wałbrzych
Projektant: Nizio International Design
Współpraca przy projekcie budowlano-wykonawczym: WPA Wilisowski oraz Pas Projekt
Projekt: 2008
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: Nizio International Design
starakopalnia.com.pl


data publikacji: 2015-02-27
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »


 S.A.M.I. Architekci projektują w Gdyni. S.A.M.I. Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na...
Sinfonia Varsovia – ogród muzyki. Sinfonia Varsovia – to znana i ceniona orkiestra...
Startuje kolejna, dziewiąta już edycja plebiscytu Polska Architektura XXL. Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w...
LafargeHolcim Awards: Architektura przyszłości i zrównoważone budownictwo . Budynki, które powstają z poszanowaniem dla idei zrównoważonego...
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rośnie. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...
Arka Koniecznego domem roku wg Wallpaper. Fot. Arka Koniecznego Arka Koniecznego została dostrzeżona przez...
Varso – najwyższy budynek Centralnej Europy. Varso – oto nazwa kolejnego wieżowca, który wyrośnie...
Zamek Przemysła – nowy zabytek. Zamek Przemysła powstał dzięki staraniom zawiązanego w 2002...
Odpowiedź KWK Promes - dot. Konkursu na rozbudowę Bunkra Sztuki. Decydując się na udział w konkursie na przebudowę...
Robert Konieczny nie rozbuduje Bunkra Sztuki. Robert Konieczny w 2016 roku udowodnił, że nie...
Inwestycje 2017 - na to czekamy. Inwestycje w dużym stopniu finansowane ze środków unijnych...
Podsumowanie roku 2016 - najchętniej czytane artykuły. Za nami rok 2016 podsumujmy więc najczęściej czytane...
Active Village – architektura wypoczynkowa. Fot. I nagroda Active Village - to osiedle, które...
Zmarł Wacław Zalewski. Fot. Dworzec w Katowicach; źródło Młody Technik, nr...
Hotel Cracovia będzie muzeum. Hotel Cracovia – to jeden z bardziej znanych...
Mies van der Rohe Award - polskie nominacje. Mies van der Rohe Award – to najważniejsza...
Życzenia Świąteczne. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku...
Podsumowanie roku 2016 w architekturze. Fot. Centrum Dialogu Przełomy Podsumowanie roku 2016 w...
Dworzec PKS w Kielcach będzie jak nowy. Fot. I nagroda Dworzec PKS w Kielcach został zbudowany...
Zlew Lubianka w Starachowicach jak nowy. Fot.  I nagroda Zlew Lubianka w Starachowicach ma...
Prezent dla architekta. Prezent dla architekta lub dla kogoś, kto interesuje...
Apartamenty Rajska – JEMS Architekci w Gdańsku. Apartamenty Rajska - to nowa inwestycja mieszkaniowa w...
Nowa biblioteka – nie tylko dla moli książkowych. Nowa biblioteka powstanie w Lublińcu w województwie śląskim....
Sprzęt do VR w architekturze? Radzi Fujitsu. Rok 2016 może być uznany za moment, w...
BIM dla zaawansowanych - rekordowe szkolenie za nami!. 8 grudnia 2016 roku oficjalnie dobiegło końca szkolenie...
Port Lotniczy Lublin będzie większy. Port Lotniczy Lublin, oddany do użytku w 2012...
Jojko + Nawrocki Architekci projektują w Siechnicach. Jojko + Nawrocki Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w...
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m. st. Warszawy – oto zwycięzcy. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m. st. Warszawy – to...
Muzeum Pamięci Sybiru. Muzeum Pamięci Sybiru powstanie przy ulicy Węglowej w...
Współczesna Kamienica Łódzka – niezwykły konkurs. Współczesna Kamienica Łódzka - to konkurs, ogłoszony kilka...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt