www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:Tysiąc lat w obrazach

 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie jest obiektem już wszystkim doskonale znanym. W końcu gmach powstał już jakiś czas temu, a od kwietnia 2013 roku można zwiedzać piękne, wysmakowane i symboliczne wnętrza budynku, zaprojektowanego przez fińskie biuro Lahdelma & Mahlamäki Architects. Półtora roku od otwarcia siedziby muzeum teraz nadszedł czas na udostępnienie zwiedzającym „serca” placówki, czyli jego ekspozycji stałej.

Konkurs na projekt ekspozycji wygrała pracownia Mirosława Nizio – i to jego zespół opracował scenografię, którą od 28 października może zobaczyć każda chętna osoba. Nad treścią ekspozycji, a więc jej merytoryczną zawartością pracował kilkudziesięcioosobowy zespół socjalistów z całego świata – historycy, archeologowie, badacze kultury, religioznawcy i wielu, wielu innych.

Ekspozycja w Muzeum Historii Żydów Polskich ma charakter narracyjny i chronologiczny – opowiada dzieje polskich Żydów od średniowiecza po czasy współczesne. Jak piszą twórcy wystawy, ma ona udzielić odpowiedzi na pytania: „Jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?”

Tę tysiącletnią opowieść podzielono na osiem galerii, cała przestrzeń ekspozycyjna w muzeum ma w sumie 4000m2 powierzchni. „W galeriach przedstawiamy kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności” – podkreślają przedstawiciele placówki.

Zgodnie z najnowszymi trendami w muzealnictwie spora część ekspozycji ma charakter interaktywny i multimedialny. W każdej z galerii zwiedzający znajdą projektory, ekrany dotykowe, panele multimedialne, za pomocą których będą mogli pogłębić swoją wiedzę historyczną. Pojawią się zapisy filmowe, dźwiękowe, muzyka. W skład ekspozycji wchodzą makiety i rekonstrukcje, jeszcze lepiej przybliżające zwiedzającym czasy, o których opowiadają. „Mówimy o życiu, więc na każdym etapie wędrówki w przeszłość staramy się być jak najbliżej codziennego życia - oddajemy głos żydowskim kupcom, uczonym i artystom z danej epoki. Rabinom, gospodyniom domowym, politykom, kronikarzom i rewolucjonistom. Tym, którzy zginęli i tym, którzy przetrwali”.

Co ważne: w muzeum pokazana jest naprawdę cała historia losów Żydów, nie tylko jej najszerzej zbadane i znane wątki, jak Holocaust. Pracownicy muzeum mówią: „Prezentujemy tysiąc lat współistnienia Żydów i Polaków. Mówimy o współpracy, współzawodnictwie i konfliktach, autonomii, integracji i asymilacji. Nie unikamy trudnych tematów, ale wydobywamy też jasne karty wspólnej historii”.

Mirosław Nizio tłumaczy: „Ekspozycja skonstruowana jest w nietypowy sposób - nie koncentruje się na prezentacji obiektów w ciasnych gablotach, zamiast tego zwiedzający wkroczą w sam środek interaktywnej opowieści o dziejach polskich Żydów, ich kulturze i wierze, bazującej na materiałach źródłowych - rysunkach, fotografiach, filmach i przedmiotach codziennego użytku”. I to właśnie wykreowanie świata różnych epok jest wielką zaletą ekspozycji: wystawa bazuje na ogromnej ilości informacji historycznych, na bogatych zbirach archiwaliów, jednak to nie wyklucza oddziaływania także na zmysły osób zwiedzających. Za pomocą stylistyki obrazów, kolorów, dźwięków, nawet zapachów projektanci stworzyli świat, który wsysa każdego zwiedzającego, pozwalając mu nawet bez wczytywania się w ekspozycyjne teksty poczuć, że znajduje się w czasach późnośredniowiecznych, w XVI-wiecznej karczmie, na dworcu, w fabryce, na ulicy dużego miasta w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a nawet... w wagonie, którym wywożono Żydów do obozów koncentracyjnych.

Ekspozycja jest bardzo rozległa – jej poznanie przy jednej wizycie może być trudne, zajmie na pewno kilka godzin. Jednak została ona skonstruowana tak, że można ją oglądać na różne sposoby. Można zagłębiać się w prezentowane teksty, czytać dokumenty, udostępnione na ekranach, poświęcać wiele uwagi każdej z galerii. Ci mniej cierpliwi lub mający niewiele czasu jednak także znajdą coś dla siebie: setki obrazów, dźwięków, filmów także przybliżą poruszaną tematykę, wciągną, wprowadzą w „klimat” czasów, o których opowiadają.

Warto jednak zwiedzać wystawę dość uważnie, jej projektanci ukryli bowiem w niej mnóstwo „skrytek”, tajemnych szafek i szuflad, kryjących dodatkowe obrazy, zapisy, dokumenty. Warto więc ich poszukać.

Mini przewodnik po wystawie stałej można pobrać ze strony Muzeum: polin.pl/pl/system/files/attachments/miniprzewodnik.pdf

Zdjęcia z wystawy stałej: fot. M. Starowieyska, D. Golik / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Zdjęcia budynku: fot. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


data publikacji: 2014-10-28
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »


 S.A.M.I. Architekci projektują w Gdyni. S.A.M.I. Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na...
LafargeHolcim Awards: Architektura przyszłości i zrównoważone budownictwo . Budynki, które powstają z poszanowaniem dla idei zrównoważonego...
Sinfonia Varsovia – ogród muzyki. Sinfonia Varsovia – to znana i ceniona orkiestra...
Startuje kolejna, dziewiąta już edycja plebiscytu Polska Architektura XXL. Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w...
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rośnie. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...
Arka Koniecznego domem roku wg Wallpaper. Fot. Arka Koniecznego Arka Koniecznego została dostrzeżona przez...
Varso – najwyższy budynek Centralnej Europy. Varso – oto nazwa kolejnego wieżowca, który wyrośnie...
Zamek Przemysła – nowy zabytek. Zamek Przemysła powstał dzięki staraniom zawiązanego w 2002...
Odpowiedź KWK Promes - dot. Konkursu na rozbudowę Bunkra Sztuki. Decydując się na udział w konkursie na przebudowę...
Robert Konieczny nie rozbuduje Bunkra Sztuki. Robert Konieczny w 2016 roku udowodnił, że nie...
Inwestycje 2017 - na to czekamy. Inwestycje w dużym stopniu finansowane ze środków unijnych...
Active Village – architektura wypoczynkowa. Fot. I nagroda Active Village - to osiedle, które...
Podsumowanie roku 2016 - najchętniej czytane artykuły. Za nami rok 2016 podsumujmy więc najczęściej czytane...
Zmarł Wacław Zalewski. Fot. Dworzec w Katowicach; źródło Młody Technik, nr...
Hotel Cracovia będzie muzeum. Hotel Cracovia – to jeden z bardziej znanych...
Mies van der Rohe Award - polskie nominacje. Mies van der Rohe Award – to najważniejsza...
Życzenia Świąteczne. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku...
Podsumowanie roku 2016 w architekturze. Fot. Centrum Dialogu Przełomy Podsumowanie roku 2016 w...
Dworzec PKS w Kielcach będzie jak nowy. Fot. I nagroda Dworzec PKS w Kielcach został zbudowany...
Zlew Lubianka w Starachowicach jak nowy. Fot.  I nagroda Zlew Lubianka w Starachowicach ma...
Prezent dla architekta. Prezent dla architekta lub dla kogoś, kto interesuje...
Apartamenty Rajska – JEMS Architekci w Gdańsku. Apartamenty Rajska - to nowa inwestycja mieszkaniowa w...
Nowa biblioteka – nie tylko dla moli książkowych. Nowa biblioteka powstanie w Lublińcu w województwie śląskim....
Sprzęt do VR w architekturze? Radzi Fujitsu. Rok 2016 może być uznany za moment, w...
BIM dla zaawansowanych - rekordowe szkolenie za nami!. 8 grudnia 2016 roku oficjalnie dobiegło końca szkolenie...
Port Lotniczy Lublin będzie większy. Port Lotniczy Lublin, oddany do użytku w 2012...
Jojko + Nawrocki Architekci projektują w Siechnicach. Jojko + Nawrocki Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w...
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m. st. Warszawy – oto zwycięzcy. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m. st. Warszawy – to...
Muzeum Pamięci Sybiru. Muzeum Pamięci Sybiru powstanie przy ulicy Węglowej w...
Współczesna Kamienica Łódzka – niezwykły konkurs. Współczesna Kamienica Łódzka - to konkurs, ogłoszony kilka...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt