Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląskie nagrody 2011

 

Czas czytania: ~4 min


tGJUqVRv2OSoUm0yezjADRGBPjQ5HtWK3ZurBBX5hXTceYhCHxASHIM9dbNR_architektura-mpp-hala-w-bytomiu-ksmyk.jpg

Śląskie nagrody architektoniczne zostały rozdane. 28 października 2011 r. ogłoszono wyniki dwóch dorocznych konkursów: na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego oraz Architekturę Roku Województwa Śląskiego.

W konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną co roku nagradzane są projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w minionym roku kalendarzowym w czterech kategoriach: urbanistyka, architektura, rewitalizacja przestrzeni i rewitalizacja obiektu. Zgłaszane do konkursu prace oceniane są przez jury, w którym zasiadają członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Tradycją stało się już także głosowanie internautów.

8h1k4gqtgBrDKbRikMcTVBssS7hcAzkK171qz3IbF9ComGG7dw7BSWDctVI3_architektura-roku-grand-prix-hs99-ciniba.jpg

W tegorocznej edycji konkursu zmierzyło się 60 obiektów zrealizowanych w 34 gminach województwa śląskiego. Za najlepszy projekt urbanistyczny jurorzy uznali zagospodarowanie terenu rekreacji rodzinnej w Koziegłowach – zaprojektowany przez Ewę Nelip i zrealizowany na powierzchni 2,5 tysiąca metrów kwadratowych zespół obiektów sportowych i rekreacyjnych, na który składają się min. boiska, lodowisko, plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, scena i zbiornik wodny. Projekt został doceniony między innymi za 'wykreowanie przestrzeni wielofunkcyjnej i wielosezonowej', która zapewnia powszechnie akceptowane 'miejsce rekreacji i wypoczynku integrujące lokalną społeczność'.

JMvq0gkktdbSUlokNAKYbLSOrMJzXfC4WHYYI4RUhJ7FY3BS4Z0w6DDWGupx_architektura-roku-it-me-eko-pszczolka-brandys.jpg

Wyróżnienie w kategorii urbanistyki odebrali Marek Gachowski i biuro Arkus za projekt galerii handlowej Agora zrealizowanej na dawnym placu Kościuszki w Bytomiu.

W kategorii rewitalizacji najlepszą interwencją w przestrzeni publicznej okazała się inwestycja gminy Ornontowice na terenie parku gminnego, przeprowadzona według projektu Dietera Palety i Jolanty Gryczyńskiej. Wyróżnienie otrzymało biuro Januszówka za projekt rewitalizacji park w Ślemieniu.

W kategorii rewitalizacji obiektu nagroda powędrowała do architektów z Pracowni Projektowo-Urbanistyczno-Konserwatorskiej 'ABAKUS' za odnowienie zabytkowej Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich. Wyróżnienie otrzymali zaś Joanna Bielska-Legieć oraz Krzysztof Basiaga – autorzy projektu adaptacji zabytkowej plebanii w Lędzinach na potrzeby biblioteki miejskiej.

2aeFpVrGPeKWu2yT4k3p56ci4nRY6sfAkxUlmrjrA2A6o9K83oSasoEyBl0b_architektura-roku-malleccy-cetrum-szkoleniowe.jpg

W kategorii rewitalizacji sąd konkursowy przyznał również wyróżnienie specjalne. Otrzymało je biuro koordynujące starania Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 za „podjęcie działań czasowych, acz bardzo zauważalnych przez mieszkańców, kształtujących trwale świadomość społeczną w zakresie jakości przestrzeni publicznych".

Nagroda marszałka w kategorii architektury trafiła w ręce Maćków Pracowni Projektowej za projekt wielofunkcyjnej hali sportowej „Na Skarpie” w Bytomiu, którą jurorzy docenili zarówno za „wysoki poziom architektoniczny obiektu pełnego spokoju i szlachetności", jak i "wykreowanie miejsca poprawiającego nie tylko kondycję fizyczną, ale i samopoczucie mieszkańców".


sdoj1pwfajh8DdDtf6vJfkPqw4JiCKMnI8okEBBWhCW1Slx8hfdo6RsoYSBx_internauci-silownia-na-wolnym-powietrzu-w.jpg
CGju1VcIzRSoOCoAO24elw4T6NlIz7d758fLj7HdNgG2bxEdpc88ClezrgQ2_rewitalizacja-abakus-willa-fitznera.jpg

Wyróżnienie w kategorii architektury przyznano Wojciechowi Podleskiemu – autorowi projektu domu spokojnej starości "Złota jesień" w Czechowicach-Dziedzicach.

W głosowaniu internautów najwięcej głosów otrzymała siłownia na wolnym powietrzu w Żorach zaprojektowana przez Tomasza Wyrzykowskiego.

Wszystkie zgłoszone w konkursie obiekty można zobaczyć tu slaskie.pl


W organizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich konkursie „Architektura Roku" Grand Prix odebrała pracownia HS99 za projekt budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach docenionego za „wybitne wartości, znakomity poziom, najwyższą jakość”. Jak podkreśliło jury, jest to „obiekt perfekcyjny we wszystkich aspektach projektowania architektonicznego, unikalny przykład umiejętnego połączenia dyscypliny projektowej z twórczą ekspresją. Architektura światowej klasy".

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało biuro Zalewski Architecture Group za projekt budynku biurowego spółki FIS-SST.


eNoSTMGzQg2NIdNne8J17eDA2qPkhE7OPjru0FRq8BMXIhnmMc4hCPuy4o6h_urbanistyka-kozieglowy-ewa-nelip.jpg

W kategorii wnętrze roku nagród nie przyznano, wyróżnieniami natomiast uhonorowano autorów Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego ING BSK w Katowicach – projektantów z Biura Projektowego Małeccy oraz Joannę Pszczółkę i Łukasza Brandysa za projekt It!me-eco Fast restaurants w Ochabach.

Przyznawana przez SARP nagroda w kategorii Młody Twórca Śląskiej Architektury trafiła w ręce Jacka Krycha i Dariusza Gajewskiego za „wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości twórczej autorów” oraz „interdyscyplinarne podejście do projektowania obejmujące projekty związane z architekturą, grafiką, wzornictwem przemysłowym oraz architekturą krajobrazu”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Jakub Korfanty i Aleksander Palk.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera