www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:


Warsztaty bottom - up design

 

Szanowni Państwo,
wortal Sztuka-architektury.pl oraz grupa Workshops Factory organizują warszaty z projektowania generatywnego oraz cyfrowej fabrykacji pt. Bottom - up design. 


Długośc
– 4 dni

Program
3 dni wprowadzenia do algorytmicznych i parametrycznych technik projektowania.
  1dzień cyfrowej fabrykacji zakończony produkcją formy w skali 1:1.

Przy organizacji warsztatów współpracujemy z firma Bentley Systems, która udostępnia wszystkim uczestnikom testowe oprogramowanie oraz możliwość zakupienia kompletu oprogramowania Microstation po preferencyjnej cenie.

Uwaga! Wszyscy uczestnicy muszą posiadac własnego laptopa oraz zainstalowany na komputerze i działający komplet oprogramowania Generativ Components. Link i hasło do ftp gdzie można załadowac software zostanie podany po podpisaniu umowy.

Ilośc uczestników ograniczona do 15 osób.

Osoby zainteresowane szczegółową ofertą i przesłaniem umowy proszone są o kontakt z Panią

Martą Artman

marta.artman@klaxon.pl
tel: 022 215 97 19
Opis warsztatów

Udział w warsztatach daje Państwu możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz zdobycia cennych umiejętności potrzebnych we współczesnym projektowaniu architektonicznym.

Projektowanie generatywne i cyfrowa fabrykacja umożliwia:
- zwiększenie wydajności pracy w porównaniu do tradycyjnych technologii, dzięki wyższej szybkości obróbki, krótszym czasom prac przygotowawczych i wykończeniowych,
- jednakową jakość przedmiotów obrabialnych,
- redukcję kosztów przygotowania dokumentacji wykonawczej i montażowej,
- wprowadzenie tych samych danych cyfrowych dla etapów projektowania i realizacji - wspólny język, pozbycie się konieczności tłumaczenia,
- kontrolę błędów – możliwość wykrycia błędu przed zakończeniem procesu produkcji,
- krótsze cykle produkcyjne,
- zwiększenie elastyczności produkcji,
- prototypowanie we wczesnej fazie projektowej.

PIERWSZA CZĘŚCI WARSZTATÓW
Warsztaty rozpoczną się serią wykładów wprowadzających do zagadnień i tematyki. Przedstawiają podstawy teoretyczne i praktyczne zastosowania ułatwiające funkcjonowanie współczesnej pracowni architektonicznej. Uczestnicy poznają logikę pracy i tajniki projektowania w wybranym środowisku. Zajęcia zostaną poprzedzone serią ćwiczeń, na których każdy z uczestników będzie krok po kroku wykonywał zadania razem z trenerami. Po okresie zapoznania się z softwarem uczestnicy zostaną podzieleni na 3 osobowe zespoły w których wspólnie będą pracować nad projektem.

Na zakończenie tej części uczestnik powinien wiedzieć:
- jak zorganizować założenia koncepcji architektonicznej, aby móc je przełożyć na model parametryczny,
- jak właściwie zaprojektować przepływ informacji generujący formę architektoniczną,
- jak zhierarchizować parametry względem siebie, aby w elastyczny sposób móc modyfikować projekt w kolejnych jego fazach,
- w jaki sposób małym nakładem pracy przetestować wiele rozwiązań projektowych
- jak znaleźć wśród nich najbardziej optymalne rozwiązanie.

DRUGA CZĘŚĆ WARSZTATÓW
Uczestnicy będą mieli możliwość indywidualnej pracy z przemysłową maszyną sterowaną numerycznie. Pozwoli to wyfabrykować zaprojektowane wcześniej obiekty konfrontując ich założenia z rzeczywistością.

Na zakończenie tej części uczestnik powinien wiedzieć:
- jak przygotować plik do fabrykacji,
- jakie parametry wpływają na jakość i szybkość wytwarzania,
- jakie są najczęstsze błędy i jak je eliminować,
- jak za pomocą 2 osiowej maszyny odwzorować formy trójwymiarowe.


Biogramy trenerów
Krzysztof Jakub Górnicki - MArch (IAAC Barcelona), inż. arch. (WAPW)
Krzysztof Jakub Gornicki jest absolwentem studiow magisterskich na Institute for Advanced Architecture in Catalonia (IAAC), w specjalizacji Digital Fabrication. Obecnie konczy studia na TU Delft, na kierunku Hyperbody - Non-standard architecture. W swojej pracy koncentruje się na wdrażaniu cyfrowego paradygmatu w architekturze, skupiając się na zagadnieniach związanych z tworzeniem procedur generatywnych, oraz ich integracją z procesem fabrykacji.

Dorota Kabała - MArch (Iaac Barcelona), mgr sztuki (ASP w Poznaniu)
Dorota Kabała jest jedną z założycielek KNOCKOUTDESIGN, gdzie pracuje jako projektantka. Zajmuje się projektowaniem produktu, mebla oraz małej architektury, w tym obiektów realizowanych z wykorzystaniem technologii CNC(Computer Numerical Control). Jej realizacje i projekty są prezentowane w ramach wystaw polskich i zagranicznych, min. Salone Satellite Mediolan 2007, Designmai Youngsters Berlin 2006 i 2007, Designhet Budapeszt 2008, Palermo Design Week 2009.

Krystian Kwieciński - MArch (Iaac Barcelona), inż.arch. (WAPW)
Krystian Kwieciński ukończył studia magisterskie na Institute for Advanced Architecture in Catalonia (IAAC), w specjalizacji Emergent Cities. Obecnie pracuje jako niezależny projektant zarówno w obszarze mebla, architektury, jak i miasta. W swoich projektach integruje algorytmiczne techniki projektowania z parametrycznym modelowaniem skupiając się na racjonalizacji procesu ich realizacji i interaktywności projektu z użytkownikiem.

Agata Kycia - MArch (Iaac Barcelona), inż.arch. (WAPW)
Agata Kycia ukonczyła studia magisterskie o specjalizacji Digital Tectonics na IAAC w Barcelonie. Obecnie kontunuuje studia na TU Delft na kierunku Hyperbody - non standard architecture a także pracuje jako niezalezna projektantka. W swojej pracy eksploruje mozliwosci parametrycznego srodowiska CAD-CAM , traktujac cyfrowe metody projektowania oraz fabrykacje jako zintegrowana calosc.

Michał Piasecki - MArch (Iaac Barcelona), inż.arch. (WAPW)
Michał Piasecki jest doktorantem na Bartlett School of Graduate Studies, University College London. Tematem jego badań jest wykorzystanie sztucznej intelignecji oraz algorytmów genetycznych do personalizacji produktów przez internet. Michał pracuje jako niezależny projektant i "creative coder" specjalizujący się w generatywnych procesach projektowania, parametrycznym
modelowaniu, cyfrowej fabrykacji oraz personalizacji produktów. Michał jest też autorem artykułów na temat cyfrowego paradygmatu w projektowaniu.


Projektowanie parametryczne
Projektowanie parametryczne polega na zdefiniowaniu relacji pomiędzy
projektowanymi elementami. Definiowanie relacji odbywa się bądź graficznie za pomocą oprogramowania zapamiętującego zależności geometryczne bądź też algorytmicznie w trakcie kodowania procedur projektowych. Proces kodowania nazywamy projektowaniem algorytmicznym i polega on na ustaleniu szeregu procedur i zdefiniowaniu zmiennych je warunkujacych w rezultacie których uzyskamy formę. Proces ten pozwala na zastosowania automatyzacji czynności a także umożliwia zaprogramowanie optymalizacji formy w zależności od zadanych
czynników.

Metodologia parametryzacji
Proces projektowy jako algorytm, zarządzanie przepływem informacji,
ustalanie hierarchicznych zależności, pobór i wybór parametrów, etapowanie projektowania procesu algorytmicznego, post-racjonalizacja vs. pre-racjonalizacja, optymalizacja a automatyzacja, fabrykacja i parametry wpływające na materializacje projektu.

Modelowanie w Microstation/Generative Components
Microstation/Generative Components jest oprogramowaniem, które umożliwia korzystanie zarówno z procedur parmetrycznych jak i generatywnych. Dzięki temu pozwala ono na parametryczne rozwijanie procesu projektowego poprzez typowy dla programów CAD interfejs graficzny, jednocześnie umożliwiając łatwe przejście do wbudowanego języka skryptowego. Tego typu praca pozwala na rozwiązywanie nawet najbardziej zawiłych problemów z zakresu niestandardowej geometrii. GC oferuje więc możliwości które w konkurencyjnym oprogramowaniu nigdy nie są sprzężone w tak spójny i przejrzysty system. Kolejną z zalet opisywanej aplikacji jest czytelny zapis relacji poszczególnych parametrów z elementami modelu. W ten sposób na każdym etapie procesu projektowego mamy wgląd do hierarchii powiązań, co w przypadku złożonego modelu zdecydowanie ułatwia orientacje w pliku. W modelowaniu architektonicznym Generative Components jest powszechnie wykorzystywane do tworzenia parametrycznych modeli koncepcyjnych, jak i łatwej populacji elementów na wielokrzywiznowej płaszczyźnie.

Technologie CNC
Prace powstające podczas warsztatów będą wynikiem spójnego procesu
projektowego związanego od samego początku z wykorzystaniem maszyn CNC
(Computer Numerical Controll) czyli maszyn sterowanych numerycznie.
W pierwszych dniach warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w temat
zastosowania maszyn CNC w projektowaniu. Zostaną im zaprezentowane przykłady obiektów zrealizowanych w całości lub częściowo za pomocą różnorodnych technologii. Między innymi będą to obiekty architektoniczne, przy których realizacji zastosowano technologię cięcia strumieniem wody bądź też których realizację umożliwiło użycie frezarek CNC do produkcji form odlewniczych, obiekty małej architektury i architektury wnętrz wykonane w całości za pomocą cięcia promieniem laserowym czy frezowania oraz produkty realizowane w technologii SFF (Solid Freeform Fabrication).

Uczestnicy warsztatów będą mieli do dyspozycji wycinarkę laserową. Zapoznają się z zasadami jej działania oraz możliwościami, jakie oferuje pod względem obróbki materiałów. Nauczą się także jej kompleksowej obsługi oraz zasad przygotowania plików produkcyjnych.

Kolejne dni warsztatów stworzą okazję do wykorzystania zdobytej wiedzy. Każda grupa uczestników będzie mogła na dowolnym etapie procesu projektowego wykonywać próby produkcyjne. Umożliwią one testowanie fizycznych modeli różnych wariantów projektowanych rozwiązań. Dzięki wykorzystaniu maszyny sterowanej numerycznie możliwe będzie szybkie i precyzyjne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych elementów bezpośrednio z przygotowanego pliku produkcyjnego. Każda z grup uczestników, oprócz modeli testowych, wykona także model docelowy.

Podczas całego procesu szczególnie istotne będzie przeplatanie się etapów projektowego i realizacyjnego. Dzięki temu obiekty zostaną zaprojektowane tak, że możliwa będzie ich realizacja w skali 1:1 za pomocą analogicznej maszyny działającej w większej skali.

Zobacz tekst o projektowaniu bottom-up
Komentarze:
» parametryzujcie
» Projektowanie parametryczne
Dodaj komentarz do artykułu »

 Cyfrowa Łódź 3D. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi wykorzystuje rozwiązania Autodesk...
„Wyposażenie wnętrz tom 3” - kolejna baza uniwersalna od CAD Projekt K&A. Jak wyobrażacie sobie zimowy, chłodny wieczór? Może w...
Nowe wersje programów od CAD Projekt K&A!. Nowe wersje programów do projektowania, wizualizacji i wyceny...
Sprzęt do VR w architekturze? Radzi Fujitsu. Rok 2016 może być uznany za moment, w...
Sztuka (taniego i wydajnego) drukowania w firmie. Planując zakup lub wymianę drukarki w firmie, warto...
Nowe oprogramowanie Autodesk Design Suites 2016. Na rynku dostępne są już najnowsze pakiety Autodesk...
Autodesk wprowadza nowy model licencjonowania oprogramowania . Od 1 lutego 2016 roku nowe komercyjne stanowiska...
BIM po polsku. Najnowsze narzędzia Autodesk dla architektury i budownictwa oraz...
Architektura Parametryczna. O co cały ten szum?. Fot. Diagram AlgorytmuParamtery i algorytmy Parametryczny to prawdopodobnie...
Strona www jako narzędzie dla architektów. Jeden z czołowych producentów akustycznych sufitów podwieszanych, uruchomił...
Znamy zdobywcę tutułu „Firma Roku” magazynu Construction Computing. Wiodąca firma specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań...
System mobilny CAD Share-it dla architektów wnętrz. Branża projektowania wnętrz jest coraz bliżej zarówno projektanta...
Projektowanie zgodne z BIM. Śląska pracownia architektoniczna Konior Studio wdrożyła oprogramowanie Autodesk...
20-calowy tablet w sam raz dla architekta. Ppierwszy na świecie 20-calowy tablet wyświetlający obraz w...
Wykorzystaj zalety modelowania informacji o budynku . Na polskim rynku pojawiła się nowa wersja Autodesk...
Aplikacja mobilna - zwiedzaj Warszawę. Na rynku pojawiła się nowa polsko-angielska aplikacja mobilna...
Nowe usługi internetowe dla architektów i biur projektowych "Soprarchitekt".. Na rynku dostępna jest jest już nowa usługa...
Zgodnie z koncepcją BIM. Rusza budowa biurowca zaprojektowanego pierwszy raz zgodnie z...
Innowacyjne rozwiązania do projektowana wnętrz. Z końcem kwietnia firma CAD Projekt K&A zaprezentowała...
Nowa wersja pakietu Autodesk Building Design Suit 2014 . Autodesk ogłosił wprowadzenie nowej wersji pakietu Autodesk Building...
„Cztery Oceany” - projekt zgodny z budżetem i harmonogramem. Fot. Rendering łazienki w projekcie przekazywanym klientowi) Trójmiejska...
Innowacyjna wizja architektury . Trójmiejska pracownia architektoniczna Rebel Concept wdraża Autodesk Revit...
Forum Autodesk 2012 "Wyznaczaj Kierunki" już za nami. 29 października 2012 odbyło się ogólnopolskie Forum Autodesk...
Projektowanie przestrzenne w zasięgu ręki. Revit LT to w pełni funkcjonalne narzędzie projektowe...
Wizualizacja jak fotografia?. Wizualizacja to grafika powstała przy wykorzystaniu takich silników...
OXY24-Budownictwo . Nowe możliwości usługi OXY24-Budownictwo, umożliwiają korzystanie z oprogramowania...
CAD Rozkrój w nowej odsłonie . Firma CAD Projekt K&A, świętuje kolejną premierę w...
Stadion Cracovii - zastosowanie BIM. Międzynarodowa firma SENER Engineering Group to jedno z...
SketchUp Pro . Trimble, lider w branży technologii GPS, przejął od...
Autodesk przejmuje Vela Systems . Rozwiązania Autodesk w chmurze umożliwią wykorzystanie modelowania informacji...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A


Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Polityka prwatności | Kontakt