Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Andrzej Kiciński

 

Czas czytania: ~2 min


12 września zmarł Andrzej Kiciński – jeden z najlepszych warszawskich architektów, laureat Honorowej Nagrody SARP, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, człowiek, który kochał Warszawę.

Kiciński urodził się w Warszawie, 8 lipca 1938 r. W 1962 r. ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Projektował min. dla Miastoprojektu i Biura Planowania Rozwoju Warszawy, a od 1991 r. prowadził własną pracownięAndrzej Kiciński architekt.
BTiFSYuYLhQg1fUZoKM5Te4ggLGtmxa52ldKr1iYJScwmpfATfmt67I6w7lv_willa-szara-przebudowa.JPG
Andrzej Kiciński nie ma na swoim koncie wielu realizacji. Najbardziej znaną jest przebudowa zaprojektowanej przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego zabytkowej Szarej Willi w Warszawie, zniszczonej w 1944 r. (1996-1997). Inne zrealizowane obiekty to min. osiedle Sady Żoliborskie w Warszawie (w zespole architektonicznym Haliny Skibniewskiej, 1959-1965), kamienica na rogu ulic Twardej i Siennej (1991), Pomnik I Dywizji Pancernej w Warszawie (architektura i otoczenie, 1998), Przychodnia Leczenia Niepłodności Novum w Warszawie (projekt: 2001-2003, realizacja: 2002-2003), osiedle mieszkaniowe „Wilanów Ogrody" przy ul. Sarmackiej w Warszawie (2005).

Zajmował się również urbanistyką. Jednym z jego najbardziej znanych planów jest koncepcja usypania na Wiśle sztucznych wysp. Miały one powstać między mostem średnicowym i Karową. Na największej Kiciński proponował ulokować Świątynię Opatrzności Bożej.

Jerzy S. Majewski, który znał Kicińskiego od kilkunastu lat, tak wspomina zmarłego architekta: „Realizował niewielkie w skali budynki. Każdy z nich stawał się małym wydarzeniem potem opisywanym w prasie architektonicznej. Każdy przetrwał próbę czasu. (…) Dekoracyjne, romantyczne pojmowanie architektury przez Andrzeja Kicińskiego stało w opozycji do chłodu architektury późnego modernizmu czy nawet ciepłego racjonalizmu JEMS-ów. Kiciński stworzył własny styl. I chociaż jego realizacje na pierwszy rzut oka znacznie się od siebie różnią, ich wspólną cechą jest wyjątkowa ranga detalu i mistrzowskie wyczucie natury takich materiałów jak piaskowiec, szkło, cegła czy blacha.”
Oprócz Honorowej Nagrody SARP w 1997 r., otrzymał również min. Europejską Nagrodę Architektoniczną THE GREEN POINT 1998, nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dziedzinie architektury w 1997 i 1998 r., nagrodę za Modernizację Roku 1998 oraz nagrody Ministra Infrastruktury w 2001 i 2004 r.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prima Aprilis na spacer
Prima Aprilis na spacer

Wielkanoc – to ważne święta, ale i czas odpoczynku, rodzinnych spacerów i wycieczek. W tym roku drug ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera