Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto odrzuca?

 

Czas czytania: ~2 min


Christian Kerez nie ma łatwego życia. Najpierw burza po ogłoszeniu wyników konkursu na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, potem – zapowiedzi konserwatora, że założenie architektoniczne wokół Pałacu Kultury i Nauki zostanie wpisane do rejestru zabytków, co mogłoby uniemożliwić, a przynajmniej znacznie utrudnić budowę gmachu. Na tym jednak nie koniec – władze miasta nie zaakceptowały bowiem ostatnich zmian w projekcie MSN.
W5HHFAIlRj30JOZbUNjr1UFHYlhMweu3DmUqsv2ulfLaBrAJtrh2ljxbiEEK_muzeum3.jpg
W połowie lipca Kerez zaprezentował propozycje modyfikacji projektu muzeum, będące podsumowaniem kolejnego etapu prac i konsultacji z władzami placówki. Dyrekcja MSN nie kryła zadowolenia z nowych rozwiązań, przede wszystkim redukcji liczby kondygnacji do dwóch, nowego, korzystniejszego dla zwiedzających, układu pomieszczeń wystawowych oraz zmiany konstrukcji dachu, który byłby jednocześnie elewacją budynku. Opinia władz muzeum to jednak nie wszystko. Zwłaszcza, że zupełnie inne zdanie mają na temat nowego projektu warszawscy urzędnicy. W ubiegłym tygodniu Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który jest odpowiedzialny za przygotowania do inwestycji, przedstawił architektowi pismo z uwagami.

Urzędnikom nie spodobała się przede wszystkim likwidacja jednej kondygnacji budynku. Wprawdzie najpierw zarzucali Kerezowi przeznaczenie zbyt dużej przestrzeni na funkcje komercyjne, co mogłoby utrudnić otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej, ale ich zamiarem nie było rezygnowanie z tej przestrzeni, a jedynie przeznaczenie jej na inne cele np. siedzibę Teatru Rozmaitości. Kolejny zarzut dotyczy zmiany konstrukcji muzeum i przeniesienia podparcia budynku na zewnątrz. W ten sposób zniknęły betonowe kolumny, znajdujące się na każdym piętrze, a na parterze pojawiły się charakterystyczne łuki. Według urzędników jest to zbyt duże odstępstwo od projektu konkursowego, co z kolei mogłoby zaowocować protestami pozostałych uczestników. Pierwotnie zaproponowane rozwiązanie kolumnowe jest jednak bardzo skomplikowane i istnieje ryzyko, że muzeum w wersji konkursowej po prostu nie da się zbudować. Jednak szef SZRM zaznacza, że będzie to przede wszystkim problem Kereza, który, wygrywając konkurs, zobowiązał się dostarczyć projekt możliwy do realizacji i ma za niego otrzymać 26 mln złotych.

Sam architekt nie kryje zdziwienia decyzją władz. Powinien jednak jak najszybciej zabrać się do pracy, bo na wprowadzenie poprawek ma zaledwie miesiąc.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera