Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sprzęt do łazienki dla niepełnosprawnych – o czym należy pamiętać wybierając go?

 

Czas czytania: ~8 min


oQAGw5xJrMxme6IjGXg4Fre4l4PkAAwfdhLteM4EtQHZphxW30j7sjHVFfUf_sprzet-do-toalety-dla-niepelnosp.jpg

Wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych wymaga od osób z różnym rodzajem niepełnosprawności dużo więcej wysiłku niż od osób zdrowych. Z myślą o ich potrzebach pojawiła się na rynku szeroka oferta sprzętu do łazienek dla niepełnosprawnych, który stanowi istotną pomoc w korzystaniu z toalety, w kąpieli czy pod prysznicem. Wybierając poszczególne akcesoria warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów, dzięki którym sprzęt dla niepełnosprawnych będzie bezpieczny, trwały i przydatny. Sprawa jest warta uwagi szczególnie wtedy, gdy pod uwagę weźmiemy łazienki dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych – szpitalach, domach opieki itp. – z których korzysta wiele osób.

Łazienka dla niepełnosprawnych – o czym należy pamiętać?

Urządzając łazienkę dla osób niepełnosprawnych trzeba mieć na uwadze, że musi ona spełniać wymagania związane z ograniczeniami ruchu, wzroku, bądź wynikającymi z wieku. Dotyczy to zarówno ogólnej koncepcji wnętrza, jak i doboru podstawowych akcesoriów, czyli umywalki, kabiny prysznicowej, toalety, uchwytów dla niepełnosprawnych i innych akcesoriów do łazienki, a także ich wymiarów i sposobu montażu.

Oznacza to np.: zachowanie minimalnych wymiarów pomieszczenia, szerokości drzwi, wysokości montażu armatury. W przyjaznej łazience niezbędne są również specjalne uchwyty łazienkowe. Zazwyczaj montuje się je przy umywalce, toalecie, wannie lub pod prysznicem.

Wymiary łazienki dla niepełnosprawnych

 • drzwi bez progów, szerokość 90-100 cm
 • powierzchnia manewrowa dla wózków inwalidzkich: 150 x 150 cm
 • minimalna powierzchnia brodzika bez progów: 90 x 90 cm
 • wysokość montażu toalety: 46 do 48 cm
 • wysokość montażu pojemnika na papier toaletowy: 80-100 cm licząc od poziomu posadzki.
 • wysokość lustra: nie wyżej niż 100 cm licząc od posadzki
 • uchwyty dla niepełnosprawnych: wysokość montażu zależna jest od wzrostu i budowy ciała osoby korzystającej
 • wysokość montażu blatu umywalki (górna krawędź): 72-74 cm
 • przestrzeń manewrowa przed umywalką: 90x120 cm

Wybór sprzętu do łazienek dla niepełnosprawnych jest dość duży. W ostatnich latach znacznie poprawiła się estetyka akcesoriów łazienkowych. Zmianie ulega myślenie o potrzebach i komforcie osób niepełnosprawnych. Jako społeczeństwo coraz częściej dostrzegamy osoby borykające się z różnymi przeciwnościami losu wokół siebie, zdając sobie sprawę, że życie z określonymi ograniczeniami nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń, samospełnienia, satysfakcji z pracy, czy rodziny. Niepełnosprawność nie jest wyrokiem. Z pewnością żyje się z nią łatwiej, gdy osoby zdrowe spojrzą na swoje otoczenia pod kątem potrzeb osób chorych. W domowych warunkach oznacza to np.: zapewnienie sprzętów do łazienki, które są pomocne w kąpieli i wykonywaniu różnych zabiegów higienicznych. – mówi Ryszard Kurek z firmy ole.pl, oferującej wyposażenie do toalet oraz łazienek dla niepełnosprawnych.

Sprzęt dla niepełnosprawnych do łazienki – na co zwracać uwagę

By sprzęt dla niepełnosprawnych do łazienki spełnił pokładane w nim oczekiwania, należy przy jego zakupie zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Akcesoria powinny być wykonane z materiału łatwego do czyszczenia, trwałego, odpornego na korozję. Produkty muszą posiadać atesty, być stabilne i bezpieczne dla osób o różnej masie ciała. Ważna jest również ich mobilność. Z łazienki w domu korzystają również osoby zdrowe. Ważne jest zatem, by dodatkowe pomoce można było łatwo zdjąć lub złożyć, gdy nie są już w danym momencie potrzebne.

Warto także zadbać o stabilność otoczenia, tzn. przymocować trwale do ścian szafki i usunąć zbędne przedmioty, które mogą utrudniać swobodne poruszanie się.

Sprzęt do łazienek dla niepełnosprawnych – polecane produkty

Do najczęściej kupowanych sprzętów w łazience dla niepełnosprawnych należą: uchwyty dla niepełnosprawnych, lustra uchylne, krzesełko nawannowe, siedzisko prysznicowe uchylne, siedzisko prysznicowe z oparciem, taboret do wanny dla niepełnosprawnych, taboret pod prysznic, wózki toaletowe dla niepełnosprawnych. Co to za sprzęt?

 • Uchwyty dla niepełnosprawnych

Uchwyty dla niepełnosprawnych mogą mieć różną długość i średnicę. Ich montaż jest niezbędny przy umywalce i misce ustępowej, by umożliwić osobie niepełnosprawnej komfortowe użytkowanie łazienki. Godne polecenia są poręcze karbowane, dzięki czemu dłonie nie ślizgają się. Dla osób słabowidzących, bądź do pomieszczeń słabo oświetlonych przeznaczone są poręcze fluorescencyjne.

 • Lustra uchylne

Lustro uchylne ma regulowany kąt nachylenia, który można dostosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Można się w nim przeglądać zarówno stojąc, jak i siedząc.

 • Siedzisko prysznicowe uchylne

Siedzisko prysznicowe uchylne jest montowane na ścianie i zapewnia wygodną możliwość brania prysznica w pozycji siedzącej. Gdy nie jest używane, można je złożyć, co pozwala znacznie zaoszczędzić miejsce w łazience. Siedziska pod prysznic dla niepełnosprawnych są wykonane z gładkich materiałów, łatwo jest je więc utrzymać w czystości. Neutralne kolory dobrze prezentują się w łazienkowym wnętrzu. Siedziska prysznicowe powinny być montowane na wysokości 43-48 cm i znajdować się naprzeciw baterii prysznicowej.

 • Siedzisko nawannowe

Siedzisko nawannowe to idealna pomoc w kąpieli wannie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Siedzisko nawannowe umożliwia kąpiel w pozycji siedzącej, nogi znajdują oparcie na podłodze wanny. Otwory odprowadzające wodę i nakładki antypoślizgowe zabezpieczają przed wypadkiem. Siedzisko nawannowe może też służyć jako wygodne i bezpieczna pomoc przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny. Łatwo zdejmuje się z wanny, więc w żaden sposób nie ogranicza możliwości korzystania z łazienki przez pozostałych domowników. Siedziska nawannowe są wykonane ze stali nierdzewnej, stali węglowej z aluminium lub wzmocnionych tworzyw sztucznych.

 • Siedzisko prysznicowe z oparciem

Siedzisko prysznicowe z oparciem wiesza się na poręczy prostej w kabinie prysznicowej. Zazwyczaj nie posiada ono funkcji składania. Polecane jest dla osób, które wymagają oparcia w czasie kąpieli pod prysznicem. W razie potrzeby w prosty sposób można je całkowicie zdjąć z poręczy.

 • Taboret do wanny dla niepełnosprawnych

Taboret do wanny ma uniwersalny wymiar, można go dopasować do każdej wanny. Z pomocą taboretu możliwa jest częściowe zanurzenie w wodzie. Taborety do wanny dla niepełnosprawnych są wykonane ze stali węglowej, dzięki czemu nie są podatne na działanie rdzy.

 • Taboret pod prysznic

Produkt przydatny, gdy wymiary łazienki są bardzo małe lub gdy nie ma możliwości zamontowania siedziska pod prysznicem, np. z uwagi na rodzaj ścian w łazience. Taboret pod prysznic ma regulowaną w prosty sposób wysokość, stabilne nóżki zakończone antypoślizgowymi nakładkami. Jest lekki, więc łatwo go przenieść w dowolne miejsce. Wykonanie z aluminium zapewnia odporność na korozję i umożliwia długi czas eksploatacji. Taboret pod prysznic szczególnie przydaje się podczas kąpieli, ale można go również używać podczas innych zabiegów higienicznych. - Osoby, którym sprawia trudność stanie w łazience podczas mycia zębów, czesania, mogą skorzystać z taboretu pod prysznic i wykonywać wszystkie czynności higieniczne w sposób mniej męczący i w pełni bezpieczny. - dodaje R. Kurek (ole.pl)

 • Wózki toaletowe dla niepełnosprawnych

Wózki toaletowe dla niepełnosprawnych umożliwiają osobom starszym bądź niepełnosprawnym samodzielne wykonywanie najważniejszych zabiegów higienicznych. Ułatwiają też dokonywanie tych czynności, jeśli niezbędna jest pomoc dodatkowej osoby. Możliwość samodzielnego skorzystania z toalety jest dla wielu chorych i słabszych osób bardzo ważna z punktu widzenia komfortu psychicznego, zachowania poczucia godności i minimum samodzielności.

Nawet najbardziej subtelna, fachowa i delikatna pomoc przy zabiegach higienicznych jest krępująca. Wózki toaletowe dla niepełnosprawnych zapewniają więcej mobilności i niezależności na co dzień. Są wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia ewentualnych zabrudzeń i odpornych na korozję.

Codzienna pielęgnacja ciała i dbałość o higienę są ważną częścią życia i w znacznym stopniu mają wpływ na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Urządzenie funkcjonalnej i estetycznej łazienki jest więc jedną z podstawowych potrzeb każdej osoby borykającej się z problemem niepełnosprawności. Myślenie o komforcie osoby niepełnosprawnej zaczyna się już w momencie planowania aranżacji tego pomieszczenia. Odpowiednie wymiary w łazience dla niepełnosprawnych są niezbędnym minimum, które powala na korzystanie w tego pomieszczenia osobom niepełnosprawnym. W dalszej kolejności można pomyśleć o dodatkowym sprzęcie. Poręcze dla niepełnosprawnych, siedziska do wanny, siedzisko do kabiny prysznicowej, taboret do wanny dla niepełnosprawnych, wózki toaletowe dla niepełnosprawnych stanowią nieocenioną pomoc podczas codziennych wizyt w łazience. Wszystkie zaprezentowane przykłady nie stanowią dużych wydatków, a dla osób niepełnosprawnych są niezbędne, by codzienna toaleta zamiast być uciążliwa, stała się przyjemnych zabiegiem higienicznym, podobnie jak dla wszystkich z nas.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Łazienka

Dom podmiejski – ład w chaosie
Dom podmiejski – ład w chaosie

Dom podmiejski projektu pracowni Z3Z Architekci stanął w 2017 roku w podwarszawskiej miejscowości Jó ...

Nowa Fabryczna – złoto w centrum
Nowa Fabryczna – złoto w centrum

Nowa Fabryczna – to budynek biurowy, który stanął w pobliżu nowego dworca kolejowego w centrum Łodzi ...

WXCA zaprojektuje bulwary
WXCA zaprojektuje bulwary

WXCA, znana warszawska pracownia zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na projekt zagospodarowania te ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera